Siketvakoknak azokat a személyeket nevezzük, akiknek látás- és hallássérülése olyan súlyos mértékű, hogy nem teszi lehetővé a látás-, illetve a hallássérülteknél használt módszerek segítségével kialakított kommunikáció alkalmazását. A siketvak kifejezés nem feltétlenül jelenti azt, hogy valaki teljesen siket és teljesen vak, hanem ide soroljuk azokat a halmozottan sérült személyeket is, akiknek ugyan van látás- vagy hallásmaradványuk, de oktatásuk és fejlesztésük, életvitelük megsegítése csak a két sérülés együttes jelenlétének figyelembevételével képzelhető el.
Hazánkban a 2011-es népszámlálási adatok tükrében, mintegy 3260 személy vallotta magát siketvaknak és 12 685 azoknak a száma akik egyidejűleg élnek valamilyen fokú látás és hallássérüléssel. A Siketvakok Országos Egyesülete a siketvak gyermekek, felnőttek és családjuk megsegítése érdekében alakult meg 1994-ben.
Az egyesület tevékenységének célja:
- a siketvak gyermekek, felnőttek és családjuk megsegítése, érdekvédelmük,
- a siketvak személyek sajátos állapotából eredő problémák megoldásában való részvétel, a társadalomba való beilleszkedésük elősegítése
- a siketvaksággal, mint önálló fogyatékossággal kapcsolatban a társadalom szemléletformálása,
- közreműködés a siketvak állapot megelőzésében.
- az egyesület a siketvak személyekkel foglalkozó szakemberek érdekképviseletét is felvállalja.
A Siketvakok Országos Egyesülete – hazánkban egyedülálló szervezetként foglalkozik siketvak személyek rehabilitációjával, kommunikációs akadálymentesítésével és érdekvédelmével.
I. Az egyesület szervezeti működését három egység keretében végzi:
- Érdekvédelmi és Információs iroda – érdekvédelem
- Kommunikációs és személyi segítő szolgálat működtetése a siketvak személyek számára kialakított speciális kommunikáció átadásának érdekében
- Elemi és foglalkozási rehabilitációs részleg
Az egyesület vezetősége:
A 2011. november 26.-án tartott közgyűlés határozata alapján az egyesület vezetősége és felügyelő bizottsága átalakult. Gangl Tamás és Királyhidi Dorottya továbbra is betöltik az elnöki illetve főtitkári pozíciójukat viszont a vezetőség további három tagja megváltozott. A siketvak gyermekek és családjuk érdekképviseletét Simon Dániel a fiatal felnőtt illetve idős korosztály érdekvédelmét pedig Lenkainé Vajda Viktória és Soltész Miklós vezetőségi tag látja el.
A felügyelő bizottság élére a közgyűlés határozata alapján Péter Zsigmond került. A bizottság további tagjai Papakosztandisz Mária és Flaskó Sándor.
Az egyesület munkaszervezetének élén továbbra is Kedves Éda ügyvezető látja el a mindennapi munka hatékony irányítását, valamint gyakorolja az ellenőrzés utasítás jogkörét, ezen felül osztott munkáltatói jogokat lát el Királyhidi Dorottya főtitkárral.
2010. október 20.-án szervezetünk a Felnőttképzési Akkreditációs Testülettől elnyerte az intézmény akkreditációs tanúsítványt, melynek lajstromszáma: AL-2304
A Nemzeti Rehabilitációs és Szociális Hivatal Akkreditációs Főosztály alaptanúsítványa alapján az Egyesület 1053 Budapest, Múzeum krt. 3. sz. alatti telephelye is akkreditált foglalkoztató (lajstromszám: 0282-01)