2024. december 3-ra, a fogyatékossággal élő személyek nemzetközi napjára az Európai Fogyatékosügyi Fórum (EDF) nyílt levelet fogalmazott meg. Címzettje: Hadja Lahbib, az egyenlőségért felelős európai biztos. A levelet száznál is több, fogyatékossággal élő emberekért dolgozó szervezet képviselői írták alá.
Miután gratulálnak kinevezéséhez, megerősítik támogatási és együttműködési szándékukat a fogyatékossági jogok előmozdítása érdekében
Jelzik: az EU több mint 100 millió fogyatékossággal élő állampolgárt számlál. Továbbra is jelentős kihívások állnak előttük jogaik és társadalmi befogadásuk biztosítása terén.
- A fogyatékossággal élő személyek 28,4%-át fenyegeti továbbra is a szegénység és a társadalmi kirekesztés veszélye. A nem fogyatékossággal élő emberek között 17,8 százalék ugyanez az arány.
- A fogyatékossággal élő férfiaknak csupán 50,6%-a, a nőknek pedig 45,9%-a dolgozik, gyakran részmunkaidős, vagy rosszul fizetett munkakörben.
- Az EU-ban 1,4 millió fogyatékossággal élő személynek nincs joga az önálló életvitelhez, és szegregált intézményekben él.
- Csak 29,4% szerez felsőfokú végzettséget, szemben a nem fogyatékossággal élő emberek 43,8%-ával.
Emellett a fizikai és a digitális világban még mindig számos korlát akadályozza őket abban, hogy másokkal azonos alapon teljes és hatékony módon vegyenek részt a társadalomban.
„A legutóbbi megbízatás során, az első egyenlőségi biztos vezetésével, nagy előrelépés történt jogaink érvényesítése terén. Mindez összhangban van a fogyatékossággal élő személyek jogairól szóló ENSZ-egyezménnyel, amelyet az EU és valamennyi tagállam ratifikált. Ezt biztosította a fogyatékossággal élő személyek jogairól szóló uniós stratégia (2021-2030) elfogadása” – írják.
Ez a stratégia olyan fontos eredményekhez vezetett, mint az Európai Fogyatékossági kártya és a Parkolókártya elfogadása
A stratégiából az idei év után hiányoznak a kiemelt kezdeményezések. Ezért a legfontosabb kérésük, prioritásuk, hogy az Európai Biztos Úr gyorsan elfogadja a stratégia új intézkedéscsomagját. Kérik tőle, hogy határozottan kötelezze el magát a fogyatékossággal élő emberek jogainak előmozdítása mellett. Biztosítsa őket arról, hogy a fogyatékossággal élő személyek jogairól szóló európai stratégia 2021-2030-as időszakra vonatkozó új kiemelt kezdeményezésekkel és intézkedésekkel frissül. Ezeknek összhangban kell lenniük az európai fogyatékosságügyi mozgalom prioritásaival. Ide kell érteni az alábbiakat:
- az Európai Akadálymentesítési Ügynökség létrehozását,
- a fogyatékossági foglalkoztatási és készséggarancia létrehozását,
- a segítő technológiák megfizethetőségére és hozzáférhetőségére vonatkozó jogszabályok előmozdítását,
- a fogyatékossággal élő nők és lányok, valamint az egyéb interszekcionális identitású fogyatékossággal élő személyek teljes körű bevonásának és perspektívájának biztosítását.
Az intézkedéseknek azt is eredményezniük kell, hogy a fogyatékossági szempontok beépüljenek felelősségi körébe tartozó valamennyi egyenlőségi stratégiába és cselekvési tervbe.
Elengedhetetlen továbbá
Az, hogy az EU többéves pénzügyi keretével kapcsolatos rendeletek és iránymutatások megfeleljenek a fogyatékossággal élő személyek jogairól szóló ENSZ-egyezménynek. Az Európai Bizottságnak garantálnia kell, hogy az elmúlt ciklusban elért előrelépés folytatásához szükséges szakértelmet és pénzügyi forrásokat elkülöníti. A levél végén az EDF képviselői találkozót kérnek a Biztos úrtól, hogy hatékonyabban felvázolhassák a fogyatékossággal kapcsolatos további utat.
(A nyílt levél szövegét összegezte, angol nyelvről fordította: Taskovics Adél)