Rendkívüli fotókiállításon járt a fiatalok klubja

Tavasszal alakult egyesületünk új klubja, mely elsődlegesen a siketvak fiatalokat érintő témákat célozza meg. Nagy Marcell klubvezető ötlete alapján nyolc fős csapatunk július 24-én egy különleges fotókiállításra látogatott lelkes és csupaszív kisérők társaságában. Miután minden résztvevő megérkezett a Szentlélek téri találkozóhelyre, gyönyörű, nyári időben sétáltunk az Goldberger Múzeumhoz, ahol egy egyedi élményt nyújtó képbemutatót csodálhattunk meg.

A Canon Magyarország és az MVGYOSZ közös projektjeként jött létre a World Unseen (Láthatatlan Világ) nevű kiállítás

Ez igyekszik mindenki számára akadálymentessé tenni a vizuális világot. Célja, hogy látó és látássérült emberekkel egyaránt megismertessen távoli kultúrákat, élővilágot, természeti és társadalmi jelenségeket. A Canon a réteges nyomtatás technológiáját alkalmazta UV-festékeket felhasználva. A festék térhálósodik a felületre kerüléskor és megkeményedik, mintha műanyag lenne. A kiállítás fotóinál maximum 55 festékréteg került egymásra, különböző mértékben, és így alakult ki a tapintható kép. A színárnyalatok különféle mennyiségű festék adagolásával különülnek el és válnak érzékelhetőv.

Összesen tíz darab fényképet lehetett megtekinteni, mind világhírű fotósok munkái

A mellettük elhelyezett QR kód beolvasásával vált elérhetővé az audionarráció, melyből megismerhettük az egyes képek mögött rejlő történetet, és természetesen az alkotások minél alaposabb tanulmányozásában az egyesület munkatársai és önkéntesei is segítettek. Néhány képet emelnék ki, melyek nekem a leginkább felkeltették az érdeklődésemet.

Az egyik a „Paralimpiai úszó” nevet kapta

Egy világhírű sportfotós munkája és egy szlovén paralimpikon szerepel rajta úszás közben. Magával ragadó volt, mind maga a sportoló ábrázolása, mind pedig, ahogy a körülötte levő víz pezsgését ki lehetett tapintani.

Egy másik kép az „Agancskorall”. Egy kenti laboratóriumban készült és a trópusi korallok szaporodásának pillanatát mutatja be.

Az „Orrszarvú háborúk” című fotó számomra azért volt érdekes, mert ugyan a témája drámai, az utolsó szélesszájú orrszarvút ábrázolja, miközben felfegyverzett vadőrök igyekeznek őt megvédeni. Ugyanakkor észrevettem, hogy ez a kép mind közül a legélénkebb, legvilágosabb. Gyengénlátóként elsőre csupán az élénk színeket fedeztem fel, utána, ahogy már közelebbről jobban láttam és meg is tapintottam, illetve a történetet is elolvastam, rájöttem, a kép egy szívfacsaró jelenetet mutat be.

Mindenképp említést érdemel „A jövő” nevű kép is, ami egy természetes női portré. Különlegessége, hogy egy brit siketvak fotós készítette.

Éltünk a lehetőséggel, és az időszakos fotókiállítás után megcsodáltuk a Goldberger textilipari gyűjteményt

Itt az egész ország területéről találhatóak textilipar-történeti tárgyak. Legértékesebb darabjai a Gold-berger gyárból származnak, mely 200 év működés után 1992-ben szűnt meg. Egyik épületében nyitotta meg kapuit a gyűjteményt bemutató múzeum.

Köszönjük a kisérőknek, hogy segítségükkel rengeteg élménnyel és információval gazdagodtunk!

(A beszámolót írta: Scsur Anikó)