Változás az ügyfélkapus belépéssel kapcsolatban

Talán már sokan hallottak róla, hogy 2025. január 16-tól megváltozik az ügyfélkapus belépés. A változás mindenkit érint, aki az ügyfélkaput használja!

2025. január 16-tól nem lehet már belépni a régi ügyfélkapura a felhasználónév + jelszó párosítással

Helyette az ügyfélkapu + -ra kell regisztrálni. Erre már most is lehet, sőt érdemes is, mivel ha a fenti dátumig nem regisztrálunk, már csak a Dáp alkalmazással lesz lehetőség azonosítani magunkat. Ezt akadálymentességi hiányosságok miatt nem ajánljuk. Azt javasoljuk, hogy január 15-ig mindenki tegye meg az ügyfélkapu +-ra való regisztrációt.

Fontos: Amennyiben nem történik meg a regisztráció, akkor nem lesz lehetőség a továbbiakban elektronikusan intézni azokat az ügyeket, amikhez ügyfélkapus belépés szükséges. Nem fogunk tudni adóbevallást készíteni, az EESZT-be belépni, és még számtalan esetben lehetünk korlátozva.

Az ÜGYFÉLKAPU+ ugyanaz, mint a sima ÜGYFÉLKAPU, a különbség csak annyi, hogy az ÜGYFÉLKAPU+ lehetővé teszi a kétfaktoros azonosítást. Ez azt jelenti, hogy már nem lesz elég a felhasználónév + jelszó, mert szükség lesz még egy biztonsági kódra a belépéshez. Ez a kód minden belépés alkalmával más lesz és meghatározott ideig lesz csak érvényes. (mint pl. a bankoknál a belépési kód).

Útmutató az ügyfélkapu + regisztrációhoz Windows, NVDA képernyőolvasó és iPhone SE 3. gen telefon, 18-as iOS esetén

  1. iPhone telefonunkra töltsük le az App store-ból a microsoft authenticator alkalmazást,
  2. jelentkezzünk be microsoft fiókunkba, a megerősítő kódot e-mailben megkapjuk (Ezt követően tudjuk beállítani a biometrikus azonosítást például ujjlenyomat az alkalmazáshoz),
  3. a számítógépen nyissuk meg a következő weboldalt:
    ugyfelkapu.gov.hu,
  4. lépjünk be már meglévő ügyfélkapu azonosítónkkal. Ezután válasszuk a “tovább az ügyfélkapu+ igénylése lehetőségre” menüpontot,
    ekkor QR-kód beolvasását kell megtennünk, van manuális lehetőség is, de olyan hosszú és bonyolult a kód, hogy a vakság ellenére is a QR-kódot ajánlom. A telefonunkon az authenticator alkalmazásban válasszuk a fiók felvétele lehetőséget, azon belül kattintsunk az egyéb fiók menüpontra. Ekkor a számítógépünk képernyőjén már kint lévő QR-kódot olvassuk be a telefonunk kamerájával. Vakon ezt úgy tudjuk a leghatékonyabban megtenni, ha bezárunk minden más ablakot és teljes méretre tesszük a böngészőt. A telefon hátsó kameráját a monitor felé fordítva, párhuzamosan tartva jó eséllyel beolvassa a kódot. Ezt követően a számítógépen megjelenik két jelszó mező, az elsőbe a már meglévő ügyfélkapus jelszavunkat kell beírni. lehet, hogy ez a mező nem lesz üres, az automatikus kitöltés miatt, de a biztonság kedvéért töröljük ki a benne lévő összes karaktert és írjuk be újra a jelszót!
  5. Ezután a számítógépen a másik mezőre lépve ismét vissza kell térnünk a telefonunkhoz, egyszerre két eszközön kell dolgoznunk. Ez a folyamat talán legnehezebb része. Az authenticatorban megjelenik egy hatjegyű kód, ami 30 másodpercenként frissül. A számítógépen az egyszeri jelszó mezőbe kell beírni a telefonon hallott kódot, majd leokézni a folyamatot.
  6. Ha szerencsések vagyunk, az aktiválás sikeres üzenet fogad minket. Ekkor egy törlő kódot fog megjeleníteni a rendszer, ezt gondosan mentsük el. Ez ahhoz szükséges, ha ellopják a telefonunkat, amin az authenticator van telepítve, törölni tudjuk vele a fiókunkat. A kód elmentése után pipáljuk be a “kódot elmentettem” négyzetet, majd kattintsunk a befejezés gombra!

Ha mindezzel megvagyunk, minden ügyfélkapus bejelentkezéshez ezt a +-t kell használnunk, nem a sima ügyfélkaput. Arra is ügyeljünk, hogy ha a képernyőolvasónk írásjelszintje “nincs”-re van állítva, ctrl + jobbranyíllal érdemes meggyőződnünk arról, hogy az ügyfélkapu vagy az ügyfélkapu+ lehetőségen áll-e a cursor. Bár, januártól az előbbi úgyis megszűnik…

A bejelentkezéskor tehát ezentúl használnunk kell az authenticatort és a hatjegyű egyszeri kódot is be kell írnunk minden alkalommal.

Regisztráció androidos telefon segítségével

Akiknek Androidos telefonjuk van, szintén feltelepíthetik a Microsoft Authenticatort, de telefonjukon valószínűleg alapból rajta van a Google Authenticator. A fenti lépések a QR-kód leolvasásával ugyanúgy történnek, a hatjegyű kódot fel fogja olvasni a Talkback.

BlindShell 1 és 2 felhasználók számára a Google Authenticator nem telepíthető a telefonra. Léteznek számítógépre is authenticator programok, pl. Verifyr, viszont ezek akadálymentességéről egyelőre nincs információ. Később részletes tájékozttatást adunk a számítógépen elérhető hitelesítő megoldásokról.

Tisztában vagyunk vele, hogy ez egy rendkívül nehézkes és bonyolult feladat, személy szerint nekem vakon és hallássérültként is időigényes volt és többször kellett nekifutnom. A cikkel segítséget szerettünk volna nyújtani azoknak, akik önállóan megpróbálnák. Kérdés, segítség esetén forduljanak egyesületünk informatikusához, Csák Attilához!

Januárban információs napot is szervezünk ezzel kapcsolatosan, illetve segédvideót is készülünk közzé tenni.

Kőrösiné dr. Babinszki Vera
Jogász