Februári szabadidős klub: meseolvasás és kézműveskedés a Farsang jegyében

2025. február 12-én, szerdán délután szabadidős klubnak adott otthont telephelyünk nagy, közösségi terme. A rendezvény, melyet Molnárné Katona Eszter és Miklós Csilla vezetett, a Farsang jegyében zajlott.

Egy tagunk farsangi fejdíszét viselve látszik, ahogy integet, elköszön

Miután mindnyájan helyet foglaltunk a körbe elhelyezett székeken, Eszter „útjára” indított egy plüss figurát. A zöld maci kézről kézre járt a résztvevők között. Akinél aktuálisan volt, elmondta a nevét, majd átadta a játék figurát a tőle balra ülőnek. Ebből kiderült, hogy a programon 13 fő, köztük 5 egyesületi tag és 8 munkatárs/önkéntes segítő vett részt.

Amikor már tudtuk, hogy kik tartózkodnak körünkben, közös énekléssel, zenéléssel fokoztuk a hangulatot

Különböző, zörgő hangot adó hangszerek, dobok kerültek a kezünkbe. Elsőként az „Itt a farsang, áll a bál” kezdetű éneket adtuk elő. Ezzel nem volt nehéz dolgunk, mert egy ismert dalról van szó. Gryllus Vilmos „Bál, bál, maszkabál” kezdetű dala már jobban feladta a leckét a társaságnak. Eszterék lejátszották nekünk, majd fel is olvasták a szövegét. Ám ez inkább közös mókázást, a hangszerek egyidejű megszólaltatását eredményezte, nem pedig a valódi együtt éneklést. Néhány perc után a zeneszót az érdeklődés csendje váltotta fel.

Különféle tárgyak jártak körbe a kezeinkben, amelyeket fel kellett ismerni

Eszter határozott kérése az volt, hogy ehhez a művelethez a látó segítők is csukják be a szemüket. A felismert tárgyakat meg is kellett jegyezni, hogy majd felsorolhassuk. Ezek egy mesére utaltak, amit szintén meg kellett nevezni. A tárgyak a következők voltak:

  • lámpás;
  • tányér;
  • pohár;
  • alma;
  • fésű;
  • tükör;
  • öv.

Melyik az a mese, amelyikben ezek mindegyike szerepelt? Csak ketten tudták a helyes választ: „Hófehérke és a hét törpe”.

A folytatásban párokra osztódott a társaság, mindenki kapott maga mellé egy látó segítőt

Eszter kvízkérdéseket olvasott, tíz olyat, amik mesékkel kapcsolatosak. A tagok válaszait a segítők felírták egy-egy cetlire. A végén összeszámoltuk, hogy kinek hány hibátlan válasza lett és győztest is hirdettünk. A játékból kiderült többek között, hogy Frakk kutyus egyik macska barátja Szerénke volt. Felidéztük azt is, hogy Hamupipőke volt az, aki éjfélkor elveszítette egyik cipőjét. Nem kellett túl sokat gondolkodnunk azon sem, hogy a népmesében szereplő juhász csillagszemű. Mindnyájan ügyesek voltunk és hibátlanul megválaszoltuk a kérdéseket. Eszter nem hagyott minket jutalom nélkül: finom citromos muffinokat sütött, színes cukorgolyókkal a tetejükön. Ezeket osztotta ki közöttünk nyereményként.

A falatozást követően Miklós Csilla vette át a szót

Röviden ismertette a Farsang ünnepkörét. Eszerint a Farsang a vízkereszttől (január 6.) húshagyókedd éjféléig tartó időszak. Gyakorlatban ez azt jelenti, hogy a húsvétot megelőző 46. napig tart. Hagyományosan vidám lakodalmak, bálok, mulatságok, népünnepélyek jellemzik. Ez a nézőpontváltás és az átlényegülés ideje. Annak az új életnek és évnek a kezdete, aminek előkészítése az új évi szokásokban megkezdődik. A Farsang akkor jó, ha a gyerek és a felnőtt is átlényegülhet, kibújhat a saját bőréből, tökéletesen más lehet, mint a valóságban. Néhány óráig azt játszhatja, hogy megváltozott, elvarázsolt, idegen és ismeretlen lett. Ez egy nagyon vidám ünnep. A lakoma, a szerelem, a dal időszaka. A néphagyományban nem véletlenül időzítették ekkorra a lakodalmakat.

Egy különleges eszkimó mesét is felolvasott Csilla

Arról szólt, hogyan tanult meg az ember ünnepelni, dalolni és táncolni. A történet kiinduló pontja egy ember és egy asszony, akik a tengerparton éltek. A férfi nagyszerű vadász volt. Három fiuk született. Mindhárom jó szemű, biztos kezű vadásszá cseperedett, ám a két idősebb mindörökre eltűnt. A harmadik, a legkisebb egy napon meglátott vadászat közben egy nagy sast, aki egyszerre csak ledobta toll ruháját és emberként állt elébe. Kiderült: ő ölte meg a fiú két nagyobb fivérét. Mindezt azért, mert ők nem voltak hajlandóak megtanulni, hogy miként kell dallal, tánccal vigadozni. A legfiatalabb azonban, ha hajlandó a tanulásra, megmenekülhet.

Ellátogattak együtt a sas anyjához, aki megtanította a legényt arra, hogy miként kell a szavakat dalba szedni, dobolni és örömtáncot járni. Az ifjú visszatérve övéihez, megmutatta szüleinek is a tanultakat. Mint minden mesének, ennek is van egy mögöttes, a szimbólumokon túl meghúzódó mondanivalója. Ez azt üzeni: bármilyen nehézség vagy veszteség ér minket, bármi nyomja is a lelkünket, megváltozhat ez a fájdalom. Ahhoz azonban, hogy pozitív érzésekbe forduljon át, kell hogy ünnepeljünk, együtt legyünk és tudjunk egymásnak is örülni. A teljes szöveg az alábbi linken olvasható el:
https://regimesek.blogspot.com/2016/02/hogyan-tanult-meg-az-ember-unnepelni.html

Kolléganőnk egy vidám, farsangi mondókával zárta a felolvasást:

„Óh! szép farsang, kedves idő.
Elmúlt már az ó-esztendő.
Az újban is vigadjanak.
Nekem fánkot adjanak.
Ha nincsen a házba,
Van a kamarába,
Csak egy darab jusson
Az én nyársacskámra”.

Az irodalmi részt követően ismét Eszter vette át a délután irányítását.

Ekkor került sor a kézműves foglalkozásra

Egy tagunk az elkészített farsangi fejdíszében ül az asztalnál

Farsangi fejdíszeket készítettünk. Ezek alapját egy-egy kemény kartonpapír csík adta. Méretre állítottuk őket, hogy akkorák legyenek, mint a fejünk körmérete. Összetűztük, hogy olyanok legyenek, mint a korona. Utána ezeket díszítettük fel. Ehhez alapanyagok sokfélesége állt a rendelkezésünkre. Aki szerette volna, zsenília drótból „szarvacskákat” készíthetett saját fejdíszére. Ehhez a drótot ceruzára tekertük, hogy spirál formájú legyen. Én három ilyen „szarvacskát” készítettem, a végükre mini műanyag csengőket is ragasztottam.

Egy másik tagunk az elkészített farsangi fejdíszében ül az asztalnál

Aki másként szerette volna kiélni kreativitását, műanyag szemeket és egy-egy puha, pamut szerű anyagból készült orrot is ragaszthatott fejdíszére, jópofa kis arcocskát készítve így. Ezen felül apró mű rózsafejek, madártollak, felragasztható szív, félhold és csillag formák is rendelkezésünkre álltak a kreativitáshoz. Az alapanyagokból több féle színűt is elénk tettek Eszterék, így kedvünkre válogathattunk.

Alapanyagok az asztalon a farsangi fejdísz elkészítéséhez

Hamar előkerült a ragasztópisztoly is, és az alkotó kedvnek innentől csak a fantázia és a türelem szabott határt…

(A cikket írta: Taskovics Adél)