2021. októberétől ismét online előadásokat, webináriumokat szervez a lengyel HumanDoc alapítvány. Ezek témája az információs hozzáférhetőség biztosítása a siketvak személyek számára. A tapasztalatcsere a Visegrádi Négyek országain belül történik (Csehország, Szlovákia, Lengyelország, Magyarország). Október 25-én, hétfőn délután egyesületünk főtitkára, Királyhidi Dorottya tartott előadást a témában. [Tovább olvasom…]
Novemberben volt egyesületünk 2021. évi közgyűlése
Az esemény 2021. november 10-én, szerdán délután 3 órakor vette kezdetét telephelyünkön – 1089 Budapest, Korányi Sándor utca 30. Az üléshez személyesen és az online térben is csatlakoztak tagjaink. Először Gangl Tamás, egyesületünk elnöke köszöntötte a résztvevőket, és határozatképesnek nyilvánította a közgyűlést.
Az első napirendi pontban Kedves Éda ügyvezető ismertette az egyesület 2020. évi közhasznúsági jelentését
Köszönjük a tagjainktól beérkezett élménybeszámolókat!
Felhívásunkra, melyben bátorítottuk a tagságot, hogy küldjenek számunkra élménybeszámolókat, ketten is válaszoltak a közelmúltban. Az írásokat a “Tagjaink tollából” nevű aloldalunkon is megtalálhatják majd az érdeklődők. Most itt a bejegyzés végénél is megjelenítjük a megnyitási, letöltési lehetőségeket.
Molnár Éva a pizzázás élményét osztotta meg velünk
“Örülök a kezdeményezésnek, túl sok időt töltünk panaszkodással, pedig a pozitív élményeinkről bizonyára mindenki szívesebben olvas.” – írta bevezetőjében.
A beszámoló letöltési linkjei:
Obenausz Tamás: Szekszárdi kalandok
“2021. szeptemberében Szekszárdon, Tolna megye székhelyén töltöttünk pár napot – kettesben. Ez nem is lenne nagy dolog, de mind a ketten látássérültek vagyunk – én közelebb vagyok ma már a vaksághoz, Párom lát még egy kicsit, de ő meg ráadásul hallássérült is. Mivel évek óta járogatjuk az országot, már összeszokott
országjáró páros vagyunk.”
Az alábbi linkekről tölthető le a teljes írás.:
Kedves Éva és Tamás!
Nagyon köszönjük ezeket az érdekes és tartalmas élménybeszámolókat! Reméljük, hogy egyre többen kedvet kapnak majd ahhoz, hogy ilyen formán is megosszák életük szép pillanatait!
Kirándulás Magyarország leghíresebb borvidékén
Társaságunk külön buszos kirándulásra indult Eger környékére.
Először Egerszalókon álltunk meg, ahol megtekintettük a barlanglakásokat.
Megtudtuk: az 1740-es évektől laktak itt magyar paraszt családok. Nagyon szegények voltak, annyi pénzük sem volt, hogy a faluban házhelyet vegyenek, ott felépítsék otthonukat. Ezért a viszonylag könnyen faragható riolittufa-kőzetbe, a hegy oldalába vájtak lyukat és ezt alakították lakhatóvá. Ablakot és ajtót készítettek, fehérre meszelték a falakat. Ez utóbbi eljárás kettős célt szolgált. Egyrészt így fertőtlenítették, másfelől pedig világosabbá is tették általa otthonukat. A pinceházak bejárati ajtaja minden esetben az ún. füstös konyhába nyílik, innen oldal irányba a szobába léphetünk, melynek két ablaka az utcafrontra néz.

Hamisítatlan olasz ízek, egyenesen telephelyünk konyhájából
2021. szeptember 29-én, szerdán délelőtt 10 óra környékén vidám beszélgetés hangjai töltötték meg irodaépületünket. Az egymással való találkozás örömén kívül valami különös izgatottság is vibrált a levegőben, hiszen nem mindennapi eseményre érkeztek a résztvevők. Egyesületünk tagja, Di Filippo Maurizio vállalta, hogy bemutatja az érdeklődőknek, miként tud eredeti olasz recept alapján pizzát sütni. Mielőtt azonban munkához látott volna, Királyhidi Dorottya segítségével és szemléltető magyarázataival kísérve, mindenki megnézhette speciális segédeszközeit, melyeket felhasznált itteni munkája során.

Milyen akadályokba ütközhetünk látássérültként a pizzasütés során?
[Tovább olvasom…]Hírmondó 2021. október
TARTALOM:

- Edzőtermi foglalkozás a Korányi Sándor utcában
- Hamisítatlan olasz ízek, egyenesen telephelyünk konyhájából
- Kirándulás Magyarország leghíresebb borvidékén
- Tapintható univerzum: interaktív tárlat a MVGYOSZ szervezésében
- „Egy boldog vándor vagyok” – Janko Plesec önvallomása
- A gyermeket nevelő családok otthonfelújítási támogatásáról
- Facebook-funkcióval a fotók könnyebb érthetőségéért
- Átlátszó templom épült egy belga kisvárosban
- A látássérült férfi, aki barátságot kötött egy szarkával
- Egy német cirkusz kizárólag hologramokat használ állatok helyett
- 400 évnél is többet élt már a világ legöregebb szőlőtőkéje
- Házi fokhagymaleves – százszor erősebb az antibiotikumnál
- Bátorító idézetek Helen Kellertől
- A HÓNAP VERSE
A Hírmondó letöltési linkjei a bejegyzés végén találhatók. Jó olvasást, kellemes időtöltést kívánunk!
Taskovics Adél, szerkesztő
Meghívó a Siketvakok Országos Egyesülete 2021. évi első közgyűlésére
A közgyűlésre 2021. november 10-én, szerdán 15 órai kezdettel kerül sor, melyre ezúton tisztelettel meghívjuk!
A közgyűlés helye: Siketvakok Országos Egyesülete irodája
Cím: 1089, Budapest, Korányi Sándor u. 30.
Az alapszabály értelmében, a jelen járványhelyzetre való tekintettel, lehetőség van az interneten keresztül online formában történő részvételre. Kérjük, hogy csak akkor éljen ezzel a lehetőséggel, ha már jól ismeri és használni tudja a Google Meet alkalmazást. Az online felületen jelnyelvi és írótolmácsolás biztosítunk.
A közgyűlésen való részvételi szándékát, illetve ha online csatlakozna a közgyűlésre kérjük legkésőbb november 5-ig jelezze Kimlei Gábornál az alábbi elérhetőségek valamelyikén:
Email: siketvak@siketvak.hu
Telefon: 06-20-960-7259
Az online csatlakozáshoz szükséges linket a közgyűlés napján, emailben küldjük meg azoknak, akik jelezték online részvételi szándékukat.
A közgyűlés napirendje:
Hírmondó 2021. szeptember
TARTALOM

- Új időszak indul tolmácsszolgálatunk életében
- A Jellelő internetes szótárról
- Augusztus végén Székesfehérváron jártunk
- Felhívás beszámoló írására
- Hagyományteremtő, online eseményhez csatlakoztunk
- ”Csodák igenis történnek” – Egy siketvak fiatalember lelket erősítő története
- Már van lehetőség regisztrálni a harmadik Covid-oltásra
- Új típusú aláírási rendszert vezettek be a kormányablakokban
- Tájékoztatás az otthonfelújítási támogatásról
- Az ország első fogászati rendelője, ahol jelelnek siketeknek
- Forradalmi módszerrel javítottak két ember hallásán
- dr. Roska Botond vezetésével indul kutatás a látás helyreállítására a Semmelweis Egyetemen
- A semmiből lett hirtelen új szigete Japánnak
- Szeptember 8-án volt az olvasás világnapja
- Mikor, mit vegyünk a piacon? Őszi gyümölcs-és zöldség-szemle
- A Vas megyei lány, aki a Szabadságszobor modellje lett
- Új helyre költöztetik az emberiség történetének legnagyobb műtárgyát
- Emléktáblát állítottak Szendrey Júlia egykori lakóházán
- Egy különös madár, mely minden költési időszakban „bebörtönzi” párját
- A HÓNAP VERSE
A Hírmondó letöltési linkjei a bejegyzés végén találhatók. Jó olvasást, kellemes időtöltést kívánunk!
Taskovics Adél, szerkesztő
Segítségnyújtás Facebook funkcióval
Ez a bejegyzés azoknak lesz hasznos, akik szeretnének odafigyelni siketvak embertársaikra akkor is, amikor például képet töltenek fel közösségi oldalukra. Hiszen tagjaink között vannak olyan személyek is, akik nem látnak ugyan semmit adott esetben, de van annyi hallásmaradványuk és felhasználó szintű számítógépes ismeretük, hogy a képernyőolvasó szoftverrel tudnak internetezni. Sőt, például aktívak a közösségi oldalakon.
Pontosan mi a probléma?
Székesfehérvárra kirándultak az egyesület tagjai
Egy színes kulturális kirándulás keretében tagjaink Székesfehérváron jártak. A képeken az esemény résztvevői látszanak. Köszönet a program lebonyolítóinak és támogatóinknak. 😊
A képek közé beidézett mondatok a résztvevők hozzászólásaiból származnak, melyet a Siketvakok Országos Egyesületének Facebook oldalán írtak nekünk az esemény kapcsán.

“Köszönetcsokor a lehetőségért! Értékes, kellemes és sok-sok örömforrást, élményt adó volt a nap!”
“Nagyon szépen köszönöm ezt a mai programot, azt, hogy helyi lakosként még jobban megismerhettem lakhelyem történelmét, látnivalóit!”

“Kezdettől végig a tolmácsok fáradhatatlanul tolmácsoltak. Köszönjük szépen!❤”
“Nagyon örülök, hogy kalauzolhattalak benneteket a belvárosban. Óriási élmény volt. Gyertek máskor is!”

“Köszönöm ezt a csodálatos napot!😊😎”
“Bátyám nevében is köszönjük! Nagyon nagy élmény volt számára!!!!😍🤗😍”

“Nagyon jók lettek a képek!”
A kirándulásról még írunk egy részletes beszámolót is, a legközelebbi hírlevélben olvashatják majd az érdeklődők.






